Lukupiiri: Trauma kuin menneisyyden mylly

Sinulle, joka haluat pohtia Trauma kuin menneisyyden mylly -kipinäkurssin sisältöä yhdessä, kuulla muiden kokemuksia ja ajatuksia ja pohtia omaa oloa ja pärjäämistä.

Tapahtuman yleistiedot

Missä ja milloin?

Verkossa. klo

Järjestäjä

Mielenterveyden keskusliitto ry

Lisätietoja

Paula Paloheimo 050 355 6389, paula.paloheimo@mtkl.fi

Kuvaus

Haluaisitko pohtia Trauma kuin menneisyyden mylly -kurssin sisältöä yhdessä? Kuulla muiden kokemuksia ja ajatuksia? Pohtia omaa oloa ja arjen pärjäämistä toisten kanssa?

Tule mukaan lukupiiriin. Lukupiirissä tutustutaan materiaaleihin yhdessä vertaisten kanssa. Pohditaan erilaisia näkökulmia, jaetaan arjen keinoja elämän pitämiseksi raiteillaan, hahmotellaan muutoksia, joita elämään on tullut. Joka viikko käsittelyssä yksi jakso. Osallistuminen keskusteluun tapahtuu kirjoittamalla kurssiin keskustelupalstalla.

Voit osallistua sen verran kuin haluat, tai mihin voimat riittävät. 

Lukupiirissä mukana vapaaehtoisiamme, jotka tunnistat nimimerkistä Valoa-vertainen. Lukupiiriin ei tarvitse ilmoittautua erikseen, riittää, että ilmoittaudut kurssille. Löydät lukupiirin kurssin viimeisestä jaksosta.

Paikka: Oppimisalusta Kipinä

Ilmoittaudu ensin kursseille: www.mtkl.fi/tapahtumakalenteri


Trauma kuin menneisyyden mylly

07.09.–11.09.   Mikä on trauma? 
14.09.–18.09.   Miten trauma näyttäytyy? 
21.09.–25.09.   Mistä apua? 
28.09.–02.10.   Miten pärjätä traumamuistojen kanssa? 
05.10.–09.10.   Miten puhua traumasta ja kenelle? 
12.10.–16.10.   Aina on toivoa 

Turvallisemman tilan periaatteet

Muita tapahtumia